Skriv ut

Konserthistoria 1986-1999

Skriven av Peter Gustafsson.

Sator Codex utanför StattSmygstart 1986

Gina Jacobi & Rummet - 16/3 (Statt), Sator Codex - 3/5 (Statt), Asta Kask, Upright Citizens (D) - 12/9 (IK) ........ Dessutom vid ett eller flera tillfällen på IK, Folkets Park och i Kabbeaulan: Christies, Nasty Native, LB Bluesband, The Past, Peace in Paris, Ramrods, Rampant, Visions of You, Charta 77, Kazjurol, Santos Traficante, Heta Nätter, Maxlast m.fl

På allvar 1987

Commando - 20/2 (Hantis), Babylon Blues - 1/4 (IK), Sator Codex - 21/4 (Hantis), Alias, Smith & Jones, Ramrods, Strebers, Los Bohemos, Panic Bazill, Blue Crow Men, Jailbreak m.fl - 25/4-16/5 (Rock på Muséet), Pushtwangers, Gathering, Bedrövlers m.fl - 23/5 (Försommarrock - Gammelgården), Bric A Brac - 7/8 (Gammelgården), Blue For Two, President Gas - 19/9 (Kabbeaulan), Dansdepartementet, Barthel Cambric, Los Bohemos - 17/10 (Kabbeaulan), Nike & hennes pojkar, Myterna - 12/12 (IK) ......... Dessutom vid ett eller flera tillfällen på IK, Muséet, Gammelgården och i Kabbeaulan: Peace in Paris, Vilse, Flowers of Evil, The Past, Ingenting, Tzhar, J Hex & the Scarecrow, Visions of You, Charta 77, Budokahn, Shirk Had Work, Flowers of Evil, Maxlast, Plyschpysarna, Ingenting, Kashmir Angels, Moby Dick, Sharon Tate

Pushtwangers på GammelgårdsrockenHårt jobb 1988

Ocal Waltz, Stormavd. - 27/2 (CH), Union Carbide Prod., Why Not Quartet?, Mace, Crompojkarna, T-BO Rockarna, Bungsters, Worshippers, 23 Till, Kung Kaos, TNightriders - 19/3 - 12/4 (Rock på Muséet), Groupa - 21/4 (Ullviaulan), Rolf Wikström - 7/5 (CH), Holiday - 11/5 (CH), Sator, John Lenin, Blue Crow Men, Bombi Bitt, Wild Bunch, Stormwarning m.fl - 11/6 (Gammelgårdsrock), Pojken med Grodan i Pannan - 8/10 (CH), Ola Sjönneby Group - 14/11 (Muséet), Athletic Arabs, Tugga Terrier - 12/12 (IK) ............ Dessutom vid ett eller flera tillfällen på IK, Gammelgården, CH och i Kabbeaulan: Wild Bunch, Angelize, Ogräs, Shirk Hard Work, J Hex, The Past, Dixieland, Ginzeng, Cherry Rose. Vi jobbade också hårt med planeringen inför Smedjan. I september beslutade kommunen att anslå pengar till bygget! Ett tufft arbete väntade närmaste halvåret.

En egen kåk 1989 :

Sing Sing & The Crime - 18/3 (CH)
Från och med nu i Smedjan om inget annat anges : Athletic Arabs - 4/5, Fem Snabba - 5/5, Fläskkvartetten med Freddie Wadling, Stockholms Negrer - 6/5, Ed Kuepper and the yard goes on forever (Austr.) - 7/6, Kjell Höglund - 9/9, Niels Jensen - 20/9, Cosmic Psychos (Austr) - 5/10, EGBA - 7/10, Korova Milkbar - 14/10, Upstartz (US) - 28/10, Benny and the Bangers - 10/11, 22-Pistepirkko, Kumikameli (SF) - 18/11, Lulu Alke band - 29/11, Strebers, Los Bohemos - 2/12, Send No Flowers - 16/12 ....... Dessutom vid ett eller flera tillfällen: J Hex, Squareheads, Basement Droppies, Primway, Flowers of Evil, Charta 77, The Past, Wild Bunch

Större bredd 1990 :

Telescopes (UK) - 26/1, Nancy & Carina - 13-14/2, Giant Sand (US) - 21/2, Ewan Svensson Quartet - 22/2, Box of Stories - 23/2, Stillborn, Kazjurol - 2/3, Monika Nyman Kvartett - 8-9/3, Bombi Bitt - 10/3, Sator - 15/3, Babben Larsson - 16/3, Camper van Beethoven (US) - 6/4, Ulla Skoog - 18/4, Laserjesus - 21/4, Kat Onoma (F) - 25/4, Notchnoi Prospekt (Ryss.) - 26/4, Mikael Wiehe - 3/5, Adde Malmberg - 9/5, Psychotic Youth - 11/5, Blue Tones - 18/5, Athletic Arabs - 22/9, Lennie Norman - 9/10, The Wannadies - 11/10, Pure Mania - 13/10, Ed Kuepper (Australien) - 1/11, Kaj Johansson Band - 3/11, Mega City Four (UK) - 15/11, Little Red & the Rooster - 23/11, Kjell Höglund - 30/11, EASY, Miss Mary - 8/12, Ulla Skoog med band - 15/12 ............. Dessutom vid ett eller flera tillfällen: Disco, Charta 77, The Past, Mortality, Megaloose, Trouble in Paradise, Primway, Kölsta River Band, J Hex, Chorus, Hallsta ABF-kör, Basement Droppies, Gestalter, Shirk Hard Work, Kometerna, Klicken All Stars, Hymax Bluesband, Orbiting Blues, Squareheads, Cromnow & Aspengren

Ett folkligt 1991 :

Teater Alléna - 23/1, Gökar & Getter - 14/2, Bluesväder - 15/2, Bebop! - 21/2, Hårdrockgala - 9/3, Soul Patrol - 16/3, Tomas Oredsson - 21/3, Punkgala med Ebba Röd m.fl - 23/3, William, Primway - 31/3, All Steel Coaches - 6/4, Pontus & Amerikanerna - 13/4, Elvert Under Ground - 20/4, Babben Larsson - 25/4, Ewan Svensson Band - 26/4, Poverty Stinks (SF) - 4/5, Bröderna Slut - 31/5, Love Kings, Kingfisher Men - 12/10, Peps, Fjellis och Skogis - 24/10, Nomads, Buggs - 25/10, Lars Jansson Trio - 8/11, Lars Demian - 9/11, Boghandle (DK) - 23/11, Cat Rapes Dog, Pouppée Fabrikk, Q-Department, Punch & Judy - 30/11, Entombed, Kazjurol - 6/12, Logementet, Squareheads - 31/12

Massivt 1992 :

Tananas, Vusi Mahlasela (Sydafr.) - 22/1, Rolf Lydahls Brel - 9/2, Ett Moln I Byxor - 1/3, BABA Blues - 6/3, Eggstone, Oven & Stove - 21/3, Mobile Homes - 28/3, Teater Alléna - 2/4, Hawk on Flight - 8/4, Suffocation (US) - 10/4, Stefan Sundström & Apache - 16/4, Presto Fervant, Systema, Asfalt - 25/4, Grabbarna - 26/4, Monika Nyman Kvintett - 26/4, Encore - 6/5, MultiKultiVecka med lokala band - 9-16/5, This Perfect Day - 16/5, Eggstone, Signal, disco - 25/9 (i KMV), ALL (US), Strebers, Stukas - 2/10, Hahne Brothers, Frank Xerox, Gordon Squire New Unit - 3/10, Bel Canto (N) - 8/10, Ed Kuepper (Austr.) - 15/10, Lisa G Head, Räserbajs - 23/10, Love Kings - 30/10, Punch & Judy, Presto Fervant - 7/11, Martin Mutter: Kabaré Aladåb - 8/11, Gymnasiedisco - 13/11, NKODB - 18/11, Traste Lindéns Kvintett - 20/11, The Wannadies - 22/11, S.P.O.C.K, Torbjörn Syntetic - 5/12, Molly McGuire - 31/12

Växte ännu mer 1993 :

Die Krupps (Tyskl.) - 2/2, Lokal hårdrockgala - 6/2, Monika Nyman Kvintett - 7/2, Köttgrottorna, Charta 77, Hymans - 6/3, Squareheads, Strobe - 13/3, Mobile Homes - 20/3, Popsicle, Piggy in the Middle - 27/3, Kajsa Grytt - 2/4, De Lyckliga Kompisarna, Coca Carola, Finkel Rokkers - 17/4, Hedningarna - 28/4, Cat Rapes Dog - 30/4, Teater Våga Vara: Rockormen - 5-9/5, Clawfinger - 8/5, Sundström, Demian & Johansson - 15/5, Disco - 19/5, MultiKultiVecka m lokala band - 24-27/5, Stars on Mars - 28/5, And One (Tyskland) - 24/9, Filmfestival - 25-26/9, Garmarna, Lushes & Tramps - 1/10, Radioaktiva Räker, Snoddas, Charles Hårfager, Harlequin - 9/10, Bazooka!, Hymans, PMW - 16/10, MultiKultiVecka m lokala band - 15-19/11, Disco - 26/11, Johan Johansson - 27/11, Dia Psalma, Big Fish - 4/12, Filmfestival - 22-23/12, Julstök - Popgala med Blue, Crush, Merryland, Piggy in the Middle - 26/12

Ett steg till 1994 :

De Lyckliga Kompisarna, TukTukRally - 12/2, Stefan Sundström & Apache - 26/2, Die Krupps (D), Ticket to Wonderland - 7/3, Sonic Surf City, Stevepops - 19/3, Våga Vara: Dracula - 23, 25-27, 29-30/3, A Split Second (B), Presto Fervant - 31/3, MultiKultiVecka m lokala band - 11-14/4, Tha Brigade - 15/4, RajRaj-94 på Skyttebanan vid Norsa innehöll bl a: Traste Lindéns Kvintett, Dia Psalma, Popsicle, Lars Demian, S.P.O.C.K, DLK, Kjell Höglund, Big Fish, bob hund, a Shrine, Pouppee Fabrikk, Easy, Stefan Sundström & Apache, Bazooka!, Köttgrottorna, Hardy Nilsson, Page, Rövsvett, Tuk Tuk Rally, Elegant Machinery, Sober och lokala band............ Tillbaka i Smedjan: Lassigue Bendthaus (D) + Covenant - 23/9, Krymplings - 28/9, Mary Beats Jane, No Fun At All, Lifeless Image - 7/10, Dia Psalma, Sober - 16/10, Yvonne, Artichoke, Core - 21/10, MultiKultiVecka, lokala band - 31/10 - 4/11, Anders F Rönnblom - 26/11, Dessutom ett antal discon.

Jubelåret 1995 :

Wolfstone (Skottland) - 25/1, Big Fish - 28/1, Paid & Morybound - 4/2, Misery Loves Co - 11/2, Teater - “Hemligt“ - 15/2, Hans & Greta, Desdemonia, Fuzzy Lyrics - 18/2, Sundström, Johansson & Renberg - 25/2, Charta 77, Finkel Rokkers & Passage 4 - 4/3, Våga Vara: “Lost in life“ 15-20, 22-24/3, Urban Turban - 25/3, Candysuck, Castor Fiber, Bare Farmers - 1/4, Kuttrasju, Shit Happens, Malediction - 8/4, Jake & the Spitfires - 29/4, S.P.O.C.K. - 6/5 ....... Dessutom discon ett antal fredagar. ....... På RajRaj-95 16-17/6 spelade Eilert Pilarm, Staffan Hellstrand, Entombed, De Lyckliga Kompisarna, The Odd Numbers (US), Millencolin, And One (D), Cardigans, Garmarna, Kent, Charta 77, Dance or Die (D), Kjell Höglund, Refused, Räserbajs, Teddybears Sthlm, Cat Rapes Dog, Broder Daniel, Yvonne, Wish, Johan Johansson, Buckshot O.D., Abhinanda, Blue, Sindy Kills Me, Candysuck, Soda, Lifeless Image, Bare Farmers, Kung Trattkantarell, Past....... Smedjan-höst: Stoned, Why Do I?, Mrs Whore - 9/9, 108 (US), Abhinanda, 59 T T P - 30/9, Adhesive, Fuzzy Lyrics, Dead Drunk - 7/10, Buckshot O.D., Distrust - 14/10.........

RAJMONDS REVENGE - Inomhusrockfestival i KMV den 3 - 4/11 med Dia Psalma, S.P.O.C.K, Fireside, Addis Black Widow, Charta 77, Page, Shield, Satanic Surfers, Doughnuts, Teater Ung Utan Pung, Bido. No Fun At All, Harlequin Smedjan igen: 18/11 Räserbajs, Total Egon och Hans & Greta - 25/11, Chickenpox, Step Back, PicNic - 2/12

Dådens år 1996:

Ultimate Concern, X-Act, Gordon Shumway - 27/1, Stefan Sundström solo - 3/2, Monster, Red Cheese, Why Do I - 17/2, Filmfestival m Sator-Micke -3/3, Våga Vara spelar "Mardrömmens Verklighet" - 13-21/3, Charles, Adhesive, Radioaktiva Räker - 23/3, Releasekalas för CDn "KAK-äger" med massor av lokala band + Refused och Trio Lligo 5-6/4, Souls, PicNic, Bloom - 20/4, Naked, Brenda, Sommersault - 27/4, Medarrangörer vid konstutställningen "Gränslöst" i KMV hela april, Medarrangörer vid Birdnests filminspelning "The Return of Jesus Part II" i KMV i maj, Medarrangörer vid KöpingsYran 31/5 där vi presenterade Singer, Chickenpox, The Confusions, Big Fish, Garmarna, Duel och PicNic. Framme vid Hösten 1996. Drain, Mrs Whore - 14/9, Passage 4, Hives, Red Cheese - 28/9, Charta 77, Let´s Go´s - 12/10, Sen var det dags för Raj Harder 1-2/11 med bl a FleshQuartet, bob hund, The Soundtrack of our lives, Souls, Nåid, The Hellacopters, Mindjive, Singer, Abhinanda, De Lyckliga Kompisarna, Eläkeläiset osv. Tillbaka i Smedjan: Superswirls, Metaphore - 7/12, Kjell Höglund och Stora Starka - 21/12

Vi rockar vidare 1997:

GBH, Disfear - 28/1, Smash Hit Wonders, Cleverhead - 8/2, Kult-Selma med massor av lokala band 27-28/2, Burst, Within Reach, Explain - 1/3, Starmarket, Loosegoats, Shallow - 15/3, Johan Johansson 22/3, This Perfect Day, Petrol, duel - 28/4, Lars Winnerbäck - 5/4, Bengt Hofner - 19/4, Black Noise - 25/4, Jösta Hagelbäck - 3/5 Medarrangörer vid Köpingsyran 30-31/5, SLUT & duel - 3/9, Selma kväll - Chai, Unbalanzed & Disgrazed - 4/10, Raj Harder - 31/10-1/11

Ett stegrande 1998

Voice of a generation, BombshellRocks & Cricket - 4/1, Johan Johansson & Lars Winnerbäck - 7/3, Charta 77 - 4/4, Selma kväll – Benjamins Träd, Lung & Mira - 25/4, Trubadurafton –

Lars Winnerbäck, Bengt Hoffner & Johan Anttila 15/8, Whale & Sator - 20/9, Charta 77 - 25/9, Randy &

Abhinanda - 31/10, Broder Daniel & Durango 95 - 21/11, bob hund & Dipper - 5/12

 

 

 

 

 

 

Tjejgala   med Sahara Hotnights

År 1999

Selma kväll - Rocky & Tonque Tripper - 27/2, LOK & Guineapigs - 20/3, Barusta & EM - 3/4, Mrs Whore, Endiva, Beaver Farm & Sahara Hotnights - 10/4, Garmarna - 24/4, Selma – Lust, Tongue Tripper & Ebba Teens - 25/9, Motorhomes & Yvonne - 16/10, Weeping Willows - 6/11, Ayo & Dj Relic - 4/12


Fortsättning följer, var så säker!